Уелс избегна срама от Фиджи – 38-23 победа в Principality Stadium в неделя.

Крилото на Фиджи Ерони Сау получи червен картон в 25-ата минута, докато отборът му водеше, и Фиджи игра още 20 минути с 13 души, но Уелс не можа да вземе преднина до 67-ата минута.

Дори и тогава есето за 24:23 бе резултат от грешка на Фиджи – пропуснато хващане от тъч – и в крайна сметка есето бе отбелязано в ъгъла от Алекс Кътбърт, който играе първия си тест от повече от четири години.

Друга грешка на Фиджи – свободен пас 22 метровата зона на Уелс – завърши с това, че другото крило, Луис Рийс-Замит, проби през половината на терена и изпревари защитника и заби топката в задната част на вратата за 31:23.

Брилянтните и упорити фиджийци не се предадоха и бяха задържани над линията, но още една грешка ги върната отново на линията им в продължението от Лиъм Уилямс, който стартира за първи път след операция на апендикса.
Уелс сложи край на серията от четири теста без победа, всичките у дома, а треньорът Уейн Пивак, бивш треньор на Фиджи приветства постижението

„Беше всичко, което може да се очаква от мач между Уелс и Фиджи. Сами си го усложнихме“, каза Пивак. „Фиджи може да вкара и с 13 или 14 души. Те са в нашата група на Световното първенство [2023 г.], и имаме много работа за вършене“.

Уелс, използва нападателите изправили се срещу Южна Африка миналия уикенд и е водени от Дан Биггар, беше нарушен синхрона от късното оттегляне на Пилиера Томас Франсис (сътресение) и центъра Джош Адамс (крак) и имаше трудности при пробивите и при постигането на някакъв напредък през задната линия. Те избраха да не стрелят към вратата, а нападателите създадоха първите им три трая.

Но до последните минути Фиджи се забавляваше с 13 или 14 души и ще съжалява, че пропиля голям шанс за първа победа в Кардиф.

Пивак заяви, че Уелс не се е справил добре с червените картони и в последните Шест нации и трябва да обърне внимание на това.

„Това е нещо психическо“, каза той. „Ако се отпуснете на това ниво, задържате отборите по-дълго, отколкото трябва“.

Когато Сау беше изгонен, Фиджи заслужаваше да води с 13:7 и Уелс явно беше разтревожен.

Фиджи отбеляза само след четири минути, когато номер 8 Вилиаме Мата направи страхотен пробив в пролука след къс пас от Бен Волавола и подаде на капитана Уайсеа Наякалеву.

Волавола реализира и добави два наказателни удара, като Фиджи се възползва от шансовете си.

След като бековете на Уелс бяха блокирани, нападателите се заеха да отбележат първия си трай от маул , за който се погрижи кукерът Райън Елиас.

Соу беше свалил полузащитника на Уелс Джони Уилямс близо до тъча и нямаше нужда да прави повече, но след това умишлено удари главата му и промени облика на мача. Фиджи станаха уязвими

„Влязохме в мача, знаейки, че трябва да създадем интензивност“, заяви временният треньор на Фиджи Gareth Baber. „Справихме се добре с това. Притеснихме ги и не им позволихме да играят по начина, по който искаха.

„Но се предаваш, когато получиш картон“.

Уелс се включи в атака и в 37-ата минута многократните нарушения на Фиджи доведоха до това, че фланговият играч Алберт Туису бе наказан за нарушение.

Уелс се възползва от схватката на Фиджи с шестима души, за да изведе полузащитника Кирън Харди. Биггар реализира и те поведоха на полувремето с 14:13.

Но през второто полувреме Фиджи отново вкара първи, а третата дузпа на Волавола възстанови преднината на отбора с 13 души. Той пропусна още една дузпа, за да увеличи резултата след завръщането на Туисуе, но след това реализира втори страхотен трай на Наякалеву.

Ударът на Биггар беше уловен от крайния защитник и бе обявен Mark от защитника на Фиджи Сетареки Туикуву и Уелс спря играта. Но Туикуву видя акри свободен терен , сам чукна топката с крак и избухна нагоре по терена. Олимпийският златен медалист от Ръгби 7 Вилимони Ботиту го подкрепи и Найакалеву изведнъж се озова на открито пространство, за да отбележи.

Фиджи поведоха с 23:14, но пет минути по-късно отново бяха с 13 човека, тъй като извършиха нарушение под натиск от Уелс. Резервния ляв стълб Ерони Мвай беше наказана за нарушение.

Втори трай на Елиас с подвижен моул доведе Уелс до изоставане от 23:19, а Биггар получи почивка, за да се подготви за Австралия следващия уикенд.

Фиджи не почиваше, но неточностите му струваха скъпо през последните 13 минути и Уелс се наложи.