Треньорът на Wallabies Дейв Рени взе внимателно пресметнато решение да разкритикува публично телевизионния съдия на мача Мариус Йонкер, знаейки, че може да му бъде наложена санкция от World Rugby.

През 20-те си години като професионален треньор Рени рядко е предпочитал да критикува публично съдиите, но се е почувствал принуден да го направи, след като е усетил, че отборът му е бил ощетяван систематично при поражението с 29:28 срещу Уелс в Кардиф.

След като през по-голямата част от мача бяха в състав от 14 души, Wallabies се бориха упорито, за да поведат в 80-ата минута, но в 82-ата минута Рийс Пристланд им вкара дузпа. Това беше трета поредна загуба и гарантира, че „Уолъби“ нямат победа в европейската част от турнето си.

Редица спорни съдийски отсъждания обаче накараха Рени да избухне и той се изправи остро срещу „ужасните“ решения в интервюто след мача на терена, а по-късно и на пресконференция.

Основният проблем на Рени беше свързан с Йонкер, който направи критично решение срещу Wallabies, когато се намеси, за да даде жълт картон на Алън Алалатоа – и да не отмени последвалия трай на Майкъл Хупър – при загубата на Австралия с две точки от Шотландия преди две седмици.

Рени заяви, че тази седмица World Rugby са казали на Wallabies, че решението за Алалатоа е било погрешно.

Йонкер беше назначен за мача между Уелс и Уолъбис и отново взе съмнително решение, което помогна за обрата в мача, като този път подкрепи решението на съдията Майк Адамсън да признае трая на Ник Томпкинс след действие, което изглеждаше подобно, ако не и по-лошо, от умишленото събаряне, което изпрати Къртли Бийл на пейката за 10 мин.

„Поглеждам назад към решението на Мариус, да изгони за нарушение Алън Алаалатоа срещу Шотландия през седмицата – беше ни казано, че това е грешно решение“, каза Рени.

„Това не беше жълт картон. Това са важни моменти. Да получиш извинение през седмицата не е достатъчно добро. Ако ще имаме TMO, няма извинение за това, че решението не е правилно, и тази вечер видяхме още един пример за това.

„Всеки е отговорен или трябва да бъде отговорен. Със сигурност ние сме. И искаме да сме сигурни, че длъжностните лица също са отговорни. И така, решението на Мариус преди няколко седмици реши мач, но въпреки това той беше назначен отново. Има ли някаква отговорност около момчетата, които допускат грешки, които решават тестови мачове?“

Коментарите на Рени ще бъдат подложени на сериозен контрол от страна на Световната федерация по ръгби, която едва миналата седмица наложи на ръководителя на ръгби в Южна Африка Раси Еразъм двумесечна забрана за дълга тирада по адрес на съдията Ник Бери. В неделя „Хералд“ се свърза със World Rugby за коментар.

Запитан дали е наясно, че може да бъде санкциониран от World Rugby, Рени отговори: „Без съмнение, но как да подкрепя нашия отбор? Като си прехапя отново устните и да получаваме извинения през седмицата?“

„Това не променя резултата. Момчетата си изпразниха резервоара един за друг и заслужавахме по-добър резултат от този.

„Важно е, че изразих мнението си. От 20 години съм професионален треньор и никога не съм излизал в медиите и не съм се нахвърлял върху съдия или съдийската група. Но тази вечер почувствах, че трябва да го направя.

„Днес имаше много решения, които няма да разглеждам и които имаха огромно значение за играта. Момчетата ни играха с много смелост и много сърце тази вечер и почти направихме достатъчно, за да спечелим.

„Невероятно разочарование от съдийството. Ще го отразим с доклад.“

В близките дни Wallabies планират да подадат официална жалба, в която ще посочат няколко решения, които според тях са били неправилни.

Оптимизмът на Рени относно представянето на “ Wallabies“ беше оправдан, тъй като отборът му игра с 13 души за 10 минути през второто полувреме и с 14 души за 65 минути, но въпреки това водеше, когато прозвуча финалната сирена на стадион „Principality“.

Пристланд измъкна победата за Уелс, който вече е побеждавал „Уолъбис“ в последните си три сблъсъка.