Нтамак отбелязва есе в нощта, в която Нова Зеландия потвърди трите поражения на страните от Трите нации в един и същи ден – първият случай от 2002 г. насам

Ако този мач е показателен за това какво можем да очакваме от Световното първенство във Франция след две години, билетите вероятно ще бъдат изкупени за секунди след пускането им в продажба.

Двата отбора ще се срещнат на този стадион в откриващия мач на турнира като днес се получи абсолютна експлозия, когато Франция устоя на вълнуващия отпор на Нова Зеландия през второто полувреме, за да се пребори за разтърсваща победа и да изпрати „Стад де Франс“ в делириум.

По този начин те ще събудят апетита на цялата страна за Световната купа през 2023 г., не само заради възможността да спечелят трофея на родна земя, но и защото играят ръгби, вярно на своето наследство, което вълнува душите на техните привърженици. Вдъхновявани от уменията на Ромен Нтамак, летящият халф, който неведнъж е разрязвал защитата на “ All Blacks“, те са млад отбор, който може да се подобри още повече през следващите две години.

„Това беше важен етап“, каза Фабиен Галтие, старши треньорът. „Това е страхотен момент за играчите, самочувствието им расте и те могат да продължат да се развиват.“

В края на дългото турне за “ All Blacks“ това беше втора поредна загуба, след поражението от Ирландия седмица по-рано. Те ще бъдат по-малко уморени в мача на откриването на Световната купа и след като на полувремето изоставаха с 24:6, през второто полувреме се мобилизираха впечатляващо, доближавайки се на две точки, преди есето на Дамян Пено да гарантира, че домакините няма да бъдат застигнати.

All Blacks трябваше да съжаляват за бавното начало, тъй като Франция вкара два пъти през първите 12 минути. По-малко от две минути бяха необходими на Нтамак, за да направи първия си атрактивен трай, като си проправи път сам, а когато “ All Blacks“ направиха грешка при изчистването си, Пеато Маувака намери Камерън Уоки на линията, след което се позиционира в задната част на маула и се хвърли, за да открие резултата.

Нова Зеландия отвърна на удара с две дузпи, изпълнени от Джорди Барет, но темпото на игра беше твърдо на страната на Франция. В предишните два мача през есента – победите над Грузия и Аржентина – Нтамак се беше преместил като № 12, като образуваше двойка с Матийо Жалибер. Тази вечер обаче той отново бе в ролята на халф и очевидно се наслаждаваше на тази роля.

В 12-ата минута той завърши чудесен отборен трай, който включваше целенасочени пробиви на Уоки, Гаел Фику и Пол Вилемс. След това топката бе преместена плавно вдясно, където Нтамак финтира да подаде, но вместо това стъпи на десния си крак, минавайки покрай размаханата ръка на Ричи Мо’унга, за да отбележи. Мелвин Жамине, безупречният халф, потвърди и „Стад дьо Франс“ скочи като един.

Мавука отбеляза две есета за Франция

Защитата на Франция, ръководена от Шон Едуардс, също беше впечатляваща и принуди All Blacks да направят редица грешки. Когато Непо Лаулала изпусна пас, Франция веднага премина в контраатака. Насоченият с левия крак удар на Антоан Дюпон бе умело хванат от Фику в баскетболен стил на пътя на Нтамак, а Габен Вилиер бе спрян на см от крайната линия.

При изнасянето на топката Уоки отново се издигна високо, а Маувака отново застана на гърба на маула. Този път той се изстреля отстрани като торпедо и отстъпващата защита на “ All Blacks“ беше безсилна да го спре. Изпълнението на Жамине даде на отбора му преднина от 24:6 на полувремето, което накара много от зрителите на „Стад дьо Франс“ да търкат невярващо очи.

Няколко бързи дози реалност дойдоха бързо след почивката. Първо Барет се гмурна в левия ъгъл, след това Дюпон беше ограбен в ruck-a от Броуди Реталик, топката беше преместена бързо надясно и Риеко Йоане изпревари Уоки, за да спринтира през половината на терена. При резултат 24:18 играта продължаваше, а на стадиона цареше тишина. Жамине изпълни наказателен удар, но Арди Савеа вкара от близка дистанция и “ All Blacks“ започнаха да изглеждат неудържими, като се доближиха на две точки при 27-25.

Именно когато “ All Blacks“ започнаха нова атака, Нтамак направи може би най-решителния си принос, като направи удар напред зад собствената си линия, след което тръгна напред и предизвика чудесна контраатака. Той намери подкрепа от Жамине и Дюпон и докато Нова Зеландия се опитваше да се възстанови, Савеа извърши нарушение и получи жълт картон. В негово отсъствие Пено пресече подаване и публиката отново се забавляваше.

Потенциалът на този отбор се усеща с огромно вълнение и нетърпение. Купата „Уеб Елис“ беше изнесена на терена преди началото на мача и когато публиката на „Стад дьо Франс“ най-накрая си пое дъх, мечтите да видят как техните любимци вдигат трофея на родна земя оживяха в славни френски цветове.