Сам Симъндс от Ексетър отбеляза късно, за да разбие надеждите на Бат за първа победа

Сезонът на Gallagher Premiership е на повече от три месеца, а отчаяните Бат все още не могат да спечелят победа. Те бяха изключително близо до това, но в крайна сметка не можаха да се справят с предизвикателството, а добре изпълненият трай в 77-ата минута на техния номер осем Сам Симъндс осигури на Ексетър нелека и трудно спечелена победа.

Бат вече имат осем мача без победа и изостават с осем точки, а списъкът им с предстоящи мачове не дава големи изгледи за бързо подобрение. Следващият уикенд те трябва да пътуват до Нортхемптън, които спечелиха с 36:20 в Бристол, като все още висят въпросителни относно способността им да превърнат младежките обещания и епизодичните моменти на атакуващ потенциал във важната валута на ценните точки в лигата.

Екзитър в никакъв случай не бяха в най-добрата си форма, но когато имаше значение, те имаха спокойствието да стартират убийствения ход на играта, след като се отказаха от изравнителен наказателен удар в целта в полза на атакуваща схватка в сянката на домакинските стълбове. При положение че резултатът беше на косъм, Simmonds вече беше задържан над линията с няколко сантиметра, но този път нямаше как да бъде спрян, тъй като Англ. национал спринтира от основата на схватката, за да разбие сърцата на Bath.

До този момент, въпреки завръщането на Дейв Юърс за първи път от средата на октомври и завръщането на Хенри Слейд от продуктивната му есен с Англия, Екзитър не се справяше с цялата ситуация. Chiefs, както призна директорът им по ръгби Роб Бакстър след това, все още не работят на пълни обороти и шестата им поредна победа край река Avon беше плод на упоритост и търпение, както и на други фактори.

Бат, където Сам Ъндърхил, Чарли Иуелс, Уил Стюарт и Джош Байлис се завърнаха от тестове, за да подсилят състава си, поведоха с 10:3 до края на първата четвърт благодарение на близка атака, завършена от Майлс Рийд, и десния крак на Орландо Бейли. Полузащитникът Бен Спенсър, който участва едва за втори път през този сезон, също направи видима разлика.

Слейд поддържаше Екзитър с няколко добре изпълнени наказателни удара, но привържениците на Бат не бяха толкова впечатлени, когато играта беше подновена, след като Том Де Гланвил, преследвайки собствения си кик напред, се спъна след контакт с отстъпващия Стюарт Хог. Нито една от двете страни не излъчваше особена увереност, а късното отпадане поради заболяване на Шон Лонсдейл също принуди Chiefs да поставят Дон Арманд във втория ред в отсъствието на по-разпознаваеми Locks като англичанина Джони Хил и шотландеца Джони Грей.

Промяната в края на мача обаче сякаш даде тласък на гостите. В рамките на три минути Бат се оказаха под натиск в близост до собствената си линия и този път Chiefs нямаше да бъдат спрени, а исполинът им киви Джош Йосефа-Скот завърши успешно отблизо, за да изведе отбора си напред за първи път. Слейд увеличи болката за Бат с ювелирно изпълнение

Колко е останало в резервоара на Бат? Бейли изтърва още една дузпа, за да изравни отново резултата, а Слейд не уцели вратата, за да си върне предимството. Третият наказателен удар на Бейли след 64-та минута доведе до 16:13 за домакините и въпреки появата на Хари Уилямс в предната редица, едва в последната четвърт Chiefs най-накрая получиха важното си предимство при изпълнение на наказателни удари, а заключителният наказателен удар на Джо Симъндс увеличи разликата на седем точки.