италианският халф Паоло Гарбиси достигна 100 точки за сезона, а Монпелие победи Перпинян с 30:6 в събота във френската Топ 14.

21-годишният Гарбизи, който започна всички международни мачове на „адзурите“ през ноември, вкара 13 т своя отбор, за да ги задържи на трето място в таблицата.

„Бяхме търпеливи и се получи. Каталунците се раздадоха много през първото полувреме“, заяви пред репортери треньорът на Монпелие Филип Сен-Андре.

„Все още сме в надпреварата. Това е петата ни поредна победа, не можеш да загърбиш това“.

Гарбизи, бившият халф на Тревизо, започна с фланелката с № 10 седмица след като вкара победната дузпа в 79-ата минута при победата над Castres с 25:24 миналата събота, а на пейката беше южноафриканският плеймейкър Хандре Полард.

На почивката отборите бяха равностойни – 6:6, като Гарбизи и френският халф Мелвин Жамине си размениха наказателни удари.

След паузата австралийският хукър Брандън Паенга-Амоса се появи от пейката за дебюта си в Монпелие, преди домакините да натиснат газта срещу отбора, спечелил промоция миналия сезон

Гарбиси потвърди есето на крилото на Les Bleus Венсан Ратез след 46 минути, както и трая на центъра Пиер Лукас половин час преди края.

Външният халф достигна 100-те точки като е едва третият играч, който прави това в лигата през този сезон, след изтичането на часа с гол от дузпа.

След това той показа способностите си без топка, като спря резервения полузащитник на каталунците Матео Родор от отбелязване на есе с превъзходна намеса над собствената си линия.

Четвърт час преди края Гарбизи бе заменен от спрингбока Полард, който според BBC и The Times е цел на Лестър Тайгърс, тъй като договорът му изтича в края на кампанията.

Две минути преди края Монпелие получи бонус точка, като 19-годишният полузащитник Обин Еймери направи своя първи трай в кариерата си.

В друг мач шампионите от 2016 г. Racing 92 загубиха трети пореден мач с 25:3 в Castres.

Липсата на форма на парижани идва седмица преди началото на Купата на европейските шампиони, която е отдавнашна цел за собственика на трикратните губещи финалисти Джаки Лоренцети.

„Това е разочароващо. Мисля, че е въпрос на увереност“, заяви хукърът на Расинг Теди Баубиньо преди петъчното гостуване на Нортхемптън Сейнтс.

„Това не е лесен период. Сезоните са дълги и не защото ти е трудно през декември, не можеш да завършиш в първата шестица или като шампион.“ Той добави, че неговият отбор е на четири точки от плейофите.

Хукерът на „Клермон“ Йохан Бехерегарай отбеляза хеттрик в домакинството на „Биариц“ (39:11), а крилото от Фиджи Джосуа Туисова бе изгонен за удар с лакът при победата на „Лион“ над „Брив“ (41:0).

Грузинският номер 8 на Пау Бека Горгодзе вкара гол в последната минута, за да помогне за равенството 16:16 с Тулон в непрестанния дъжд близо до Пиренеите.

По-късно лидерите Тулуза се отправят към втория Бордо, като само две точки разделят съставите преди срещата на разпродадения 33 000 места стадион „Шабан-Делмас“. (в този мач Бордо печели с 17-7)

В неделя Стад Франсез е домакин на Ла Рошел, който според вестник Sud-Ouest е свързван с френското крило Теди Томас, чийто договор с Расинг изтича през юни.