Френското национално крило Теди Томас дори не беше в състава на Racing 92 за поражението в Castres този уикенд в Топ 14, но въпреки това той доминираше в заглавията на френското ръгби през 24-те часа преди мача.

В петък вечерта във Франция се появиха съобщения, че Томас ще напусне Racing в края на сезона, за да се събере с бившия си треньор на защитата Ронан О’Гара в La Rochelle през следващите три сезона.

Той ще се събере и с бившия си съотборник Брис Дюлин, чиято международна кариера се възроди след преминаването му от столицата на атлантическото крайбрежие през 2020 г. Очевидно Томас, играч, за когото думата „изключителен“ определено е точна, се надява на подобна трансформация.

La Rochelle е най-активният клуб от Топ 14 на ранния трансферен пазар. О’Гара е изкушил Антоан Хастои от Пау и UJ Seuteni от Бордо, както и Томас, за да се присъединят към задната линия, която вече включва Дулин, Реймънд Рул и Дилън Лийдс.

В същото време в предни позиции са привлечени Тиери Пайва, Жорж-Анри Коломб и Куентин Леспиак, за да подсилят редиците в предни позиции.

Томас, който беше остро критикуван за жеста към Сантяго Кордеро от Бордо при загубата с 37:14 у дома миналата неделя – 99-то му участие за Racing – не беше част от пътуващата група, която се отправи на юг, за да загуби с 25:3 на Stade Pierre Fabre.

Вече повече от 130 минути те не успяха да отбележат нито един трай, въпреки че разполагаха с международен състав – дори вчера, когато дадоха почивка на няколко играчи, сред които Гаел Фику и Фин Ръсел, те можеха да се възползват от услугите на Juan Imhoff, Virimi Vakatawa, Henry Chavancy, Louis Dupichot, Antoine Gibert и Maxime Machenaud от самото начало, а Kurtley Beale и Olivier Klemenczak бяха на пейката.

А през последните 120 минути те допуснаха осем попадения, пет през второто полувреме срещу Бордо миналата неделя и още три вчера в шампиона от 2018 г. Castres, който вече цяла година е непобеден у дома в Топ 14. Това ще бъде рекорд, който те ще искат да запазят срещу Harlequins следващата неделя.

Вчера метеорологичните условия бяха доста мрачни. Но дори и лошото време и погледът към двуседмичния турнир за Купата на шампионите с мачове срещу Нортхемптън и Оспрейс не могат да не скрият факта, че в измъчвания от контузии отбор на Расинг не всичко е наред – схватката е под напрежение, а атаката не функционира.

Европейската пауза не може да дойде достатъчно скоро за Racing, които за последен път спечелиха мач в края на октомври, когато победиха Toulouse на La Defense Arena. Което може да е лоша новина за Светците следващия уикенд.

Вероятните съотборници на Томас през следващия сезон, Хастой и Леспиак от По, участваха в трудното равенство 16:16 на “ Stade du Hameau“ срещу Тулон. Драмата се задълбочи в края на мача, когато домакините вкараха късен трай, за да изравнят резултата, а гостите останаха с 13 играчи.

Новината за Томас засенчи по-ранното потвърждение, че Морган Пара е решил да прекрати кариерата си в Клермон в края на сезона. Той отхвърли двугодишен договор за игра и едногодишен за треньор в полза на бъдеще далеч от „Стад Марсел Мишлен“, като най-вероятната дестинация е „Стад Франсез“.

Подобно на Томас по време на гостуването на Расинг в Castres, 33-годишният Пара не взе участие в домакинската победа на Клермон над Биариц с 39:11, в която играчът от академията Кевин Виалард бе на поста полузащитник. Камил Лопес, вкара три дузпи , а хукерът Йохан Бехерегарай вкара хеттрик за 34 минути, когато домакините вкараха шест дузпи срещу една на Биариц.
Същевременно друг желаещ играч, Камил Лопес, вкара три дузпи и едно наказателно удара, а хукерът Йохан Бехерегарай вкара хеттрик за 34 минути, когато домакините вкараха шест дузпи срещу една на Биариц.

Пътят на Лопес от клуба една година преди края на договора му изглежда ясен, след като според информацията Клермон са подписали договор с Антъни Бело от Тулон. Единственият въпрос сега е къде ще се озове той. Договорът с Биариц наскоро, очевидно, беше разтрогнат, след като играчът се колебаеше твърде дълго. Байон, а може би и Тулон на Франк Азема сега се смятат за предпочитани дестинации.

Кариерата на бившия полузащитник на Мюнстер Джей Джей Ханрахан в Клермон започна колебливо, но той подобри шансовете си клубът да удължи договора му с една година с есе около минута, след като влезе като късна смяна на Лопес.

Италианецът Паоло Гарбизи е зашеметяващо попълнение на Монпелие – и може би е ускорил решението на южноафриканеца Хандре Полард да напусне в търсене на нова сцена.

Той вкара 13 точки, за да премине границата от 100 точки за сезона, и направи забележително спасяване, докато неговият отбор победи Перпинян с 30:6, подпомогнат и подтикнат от недисциплинираността на гостите. Каталунците, за които се говори, че в края на сезона ще загубят Мелвин Жамине в Тулуза, получиха три жълти картона и завършиха мача с 13 играчи на терена.

Ако Жамине наистина се насочи към Ernest Wallon и има възможност да се преговаря за предсрочно освобождаване, той ще се присъедини към още едно от младите оръжия на треньора на Франция Фабиен Галти . Центърът на Лион Пиер-Луи Бараси се съгласи да се присъедини към Тулуза от следващия сезон и се зае да покаже на Лион какво ще им липсва след завръщането му от контузия.

Бараси отново бе на линия, когато тимът на Пиер Миньони вкара пет есета и победи Брив с 41:0 на стадион „Герланд“. Следобедът обаче не беше напълно перфектен. Жозуа Туисова червен картоон заради удар с лакът в главата. Дори и при ускорено изслушване, почти сигурно е, че той ще пропусне поне един от мачовете за Challenge Cup срещу Gloucester и Dragons.

Бордо си отмъсти за четирите поражения от миналия сезон в четири срещи срещу победителя в Топ 14 и Купата на шампионите Тулуза с изпълнение, което беше едновременно клинично и страстно – победа със 17:7, за да изпрати по-голямата част от 33 000 зрители на стадион „Шабан Делмас“ в празнично настроение у дома. Максим Люку надделя над Антоан Дюпон, а Матийо Жалибер – за 40-те минути, в които беше на терена – се справи с Ромен Нтамак. Следващата седмица е Европа, а Бордо постави знак тук, като по този начин пое лидерството в Топ 14 за Коледа.

„Racing не успяха да отбележат трай за 130 минути, въпреки че задната им линия е с международни играчи“