Ако Шотландия успее да победи Уелс следващия уикенд, феновете им наистина ще започнат да настръхват.

Каква драма. И какво представяне от страна на Шотландия. Запазване на Купа „Калкута“ с последователни победи за първи път от 1984 г. насам. Не бих могъл да бъда по-щастлив за Грегор Таунсенд и играчите. Това наистина ми върна някои много щастливи спомени. Сега започва истинската работа.

Какви шест седмици могат да се окажат тези за Шотландия. Ясно е, че това е само един мач. Една победа. Няма смисъл да се увличаме или да гледаме прекалено напред. Но не мисля, че е арогантно или самонадеяно да кажа, че Шотландия трябва да се стреми да спечели тези Шест нации. Това е реалността на ситуацията, в която се намират сега. И е отражение на това колко добри са те. Факт е, че ако печелиш домакинските си мачове в Шестте нации, винаги имаш шанс. А ако спечелиш гостуване, тогава наистина си в играта.

На Шотландия предстои огромно изпитание в Кардиф следващия уикенд. Но те ще отидат там с истинска надежда в сърцата си, отчасти защото Уелс изглеждаше толкова крехък в Дъблин в събота, но най-вече заради блестящата защита срещу Англия на „Мърифийлд“.

Всички знаем, че този отбор на Шотландия може да играе бързо и атакуващо ръгби. Всички знаем, че Фин Ръсел е един от най-креативните десетки в света. Но сега защитата на Шотландия е тази, която печели мачовете им.

Въздействието на Стив Танди е невероятно. Миналата година Шотландия беше най-добре защитаващият се отбор на „Шестте нации“, а вчера, когато Англия контролираше голяма част от мача по отношение на територията и владеенето на топката, защитата беше тази, която ги държеше в него.

В началото на второто полувреме англичаните ги държаха под напрежение. Те допуснаха първите пет санкции за полувремето, защото бяха подложени на силен натиск при тъчовете, мауловете и пробивите. Но те не се паникьосаха. Запазиха спокойствие.

Да допуснат само един трай през целия мач беше монументално усилие.

И след това ги поглеждаме с топката. През първото полувреме Шотландия имаше само две възможности за атака и отбеляза едната.

Разбира се, голямата тема за разговор беше жълтият картон и наказателният удар в 65-ата минута, когато Англия водеше със 17:10. Щеше ли Англия да спечели без това? Може би. Но Англия не може да има никакви оплаквания. Това беше правилното решение, а и според мен Англия допусна редица други грешки през последните 15 минути, които предоставиха инициативата на Шотландия.

Смятах, че Маркъс Смит трябваше да остане на терена. Всъщност смятах, че множеството смени, които Англия вкара след 63-ата минута, бяха грешка. Това сякаш наруши ритъма на игра на отбора. Всъщност смятах, че Англия има по-силната скамейка, но не я използва разумно.

След жълтия картон бях изненадан, че не решиха да извадят бек и да се опитат да запазят равенството в схватката. След като влезете във фазата на игра, това така или иначе няма значение. Но не искаш да жертваш силата си в разиграването. Аз не бих извадил Сам Симъндс. Това хвърляне на Джо Марлър обобщава загубата на контрол от страна на Англия. След това беше взето решение да не се стреля към вратата, което можеше да доведе до изравняване при 20:20.

Трябваше ли Англия да стигне до равенството? Може би. Ударът беше труден и с вятър. Но така или иначе, Англия явно е смятала, че ако успее да навлезе в 22-метровото поле на Шотландия, ще може да получи дузпа или дори повече дузпи, защото през целия мач доминираше в тази част на играта. И тогава Шотландия стигна до тази кражба от линеаутa. Невероятно.

Това не беше повече от това, което Шотландия заслужаваше. Имаше твърде много добри изпълнения, за да ги откроим. Мисля, че Духан ван дер Мерве изигра един от най-добрите си мачове с фланелката на Шотландия. Дарси Греъм беше блестящ. Той изигра важна роля за есето на Уайт и беше редно да спечели последното обръщане. Тримата бекове като цяло бяха блестящи.

Също така и задният ред. Matt Fagerson заслужаваше да бъде обявен за мъж на мача. Шотландецът направи 140 борби и пропусна само шест. Фагерсън направи 16 борби, без да пропусне нито една, както и средно по пет метра на пренос. Освен това той преодоля две борби и направи едно обръщане.

Специално бих споменал и Ръсел. Тази негова изява за „лъвовете“ наистина промени представите на хората за него, но той съзрява от известно време насам. Той никога не се опита да се налага срещу Англия. Просто направи това, което трябваше, за да задържи Шотландия в играта. И когато това беше важно, той се справи.

Мислех, че и противникът му беше добър. Както казах, бях изненадан, когато Еди Джоунс извади Смит. В този момент те печелеха със 17:10.

Не е необходимо обаче Англия да натиска паник бутона. Те контролираха по-голямата част от мача и с опита си показаха колко ефективни могат да бъдат, като излязоха от движещ се маул, в който Смит и Слейд застанаха много късно. Те все още се движат в правилната посока.

Но сега Шотландия е тази, която мечтае. През следващия уикенд в Кардиф ще им липсва Джейми Ричи, но това е още едно вълнуващо нещо в този отбор на Шотландия – силата му в дълбочина е по-добра, отколкото е била от 20 години насам. Имат опции в задната редица. Магнус Бредбъри се справи блестящо, когато влезе в игра.

Ако Шотландия успее да победи Уелс, феновете ѝ наистина ще започнат да се вълнуват. Франция очевидно е невероятен отбор, но Шотландия поне ги посреща у дома.

Наистина може да се стигне до последния мач в Дъблин през последния уикенд на турнира. Този турнир на Шестте нации винаги е изглеждал така, сякаш ще бъде равностоен. През следващите седмици предстоят интересни сблъсъци, но Шотландия сама се е включила в тях.