Старши треньорът на Франция не е изненадан, че Ирландия се е върнала в мача

Старши треньорът на Франция Фабиен Галтие излъчваше тихо задоволство, докато пресяваше мислите си след развоя на мача на „Стад дьо Франс“. Победата позволява по-философска оценка, така че фактът, че домакините надделяха с 30-24 в мач, който можеха да загубят, ще улесни разглеждането.

Доминацията на французите през първото полувреме можеше да бъде възнаградена в много по-голяма степен, ако не бяха някои смели ирландски защитници, но с преднина от 19:7, която домакините увеличиха на 22:7 в 43-ата минута, те изглеждаха готови да продължат напред за комфортна победа, която отразяваше доминацията им до този момент. Но както призна Галтие след това, Ирландия е добър отбор и фактът, че се върнаха, за да изостават само с една точка, не го изненада.

„Това беше трудно; имахме твърд като тиково дърво противник, макар че това не ни изненадва“, каза Галтие. „Това е една красива победа, за която тръгнахме с всичко, което разполагахме. Дори и да ни липсваше зрялост в резервите, имахме момент, в който тъпчехме на едно място, но резервите [в крайна сметка] внесоха енергията в това, което изисквахме.

„Приехме ирландците добре, посрещнахме ги добре, сега ще се възстановяваме и трябва да гостуваме два пъти.“

Той беше попитан за похвалите, с които беше обсипал Ирландия в навечерието на мача, и дали това е било мотивационно средство за неговите играчи. „Ами мисля, че коментарите по адрес на ирландския отбор са повече от заслужени. Те играят ръгбито, за което хората говорят.

Имаме свои собствени убеждения. Подготвихме се да играем срещу този конкретен съперник, знаехме, че трябва да сме готови и да вдигнем нивото си [в сравнение с миналата седмица] във всеки аспект на играта. Предвиждахме, че нещата може да не се развият по начина, по който искахме, но ако успеем да намерим баланс между различните аспекти на стратегията си, ще бъдем конкурентоспособни и точно това се случи.

Галтие беше попитан защо отборът му е допуснал Ирландия да се върне в играта по същия начин, по който го направи срещу Нова Зеландия през ноември.

„Когато играеш с такъв отбор, трябва да приемеш, че понякога идва слаб момент, но трябва да ограничиш щетите. Понякога това въздействие може да бъде много трудно.

Точно това се случи срещу “ All Blacks“ и това се случи отново днес. Но успяхме отново да поемем контрола и да вземем надмощие в условия, които бяха физически, психологически и статистически [предизвикателни]; като тези срещу All Blacks, но с различен съперник.

„Някой обаче може да каже, че се организираме по същия начин в последните 30 минути на мача и това е добре, защото спечелихме и това е много позитивен факт. Това е много, много положително. Налице е и колективният опит като отбор, който се подобрява. Това показва, че увереността на отбора се развива.

„През първото полувреме може би пренебрегнахме аспектите на сблъсъка. Увлякохме се и бяхме твърде многобройни в ръковете. Може би през второто полувреме се отдалечихме от първоначалния си стратегически план, защото бяхме в приповдигнато настроение поради качеството на играта.“

Капитанът на Франция Антоан Дюпон започна и завърши първия трай в мача, като се възползва от бърз лайн-аут, докато Ирландия се самоизключи. „Имах топката в ръцете си и никой не беше [първоначално] на разположение, но си помислих, че няма да чакам всички да се пренаредят, за да играя. Просто искахме да си размърдаме краката; аз тръгнах и всички ме последваха, което означава, че съм взел правилното решение.“

Френското дясно крило Дамиан Пено също изрази задоволство от трудно спечеления мач. „Очаквахме една наистина трудна битка. Казахме си, че не можем да оставим нищо на терена. В продължение на 80 минути беше истинска ръкопашна схватка, но ние останахме твърдо на мястото си.

„Имаше невероятен дух и ние сме доволни. Започнахме второто полувреме наистина лошо, но ключовата дума е, че се придържахме към поставената ни задача и не се паникьосахме. Нито за миг не се усъмнихме в себе си. Запазихме главите си и това беше нашата сила в последните минути“.