Контрастът между мачовете на “ Murrayfield“ и „Twickenham“ беше ярък, а победата на Франция показа в какъв зрял отбор са се превърнали.

Какъв ден на контрасти. На “ Murrayfield“ се получи завладяващ мач с високо темпо между две тактически балансирани страни, които се бориха в продължение на 80 минути. Нивата на точност и разнообразие на моменти бяха отлични и имаше ясно разбиране за това, което всяка страна се опитваше да постигне.

А след това дойде “ Twickenham“, където почти нищо от горното не важеше. Двубоят между Англия и Уелс, особено през първото полувреме, беше пълен с грешки, в който нито една от страните не успя да изгради приемственост или динамика. Липсваше търпение, разнообразие, амбиция.

Разликата между мачовете беше в начина, по който темпото беше генерирано успешно на „Мърифийлд“ и не толкова успешно на „Туикънъм“.

Победата на Франция над Шотландия беше превъзходен ръгби мач, но и технически завладяващ. Разликата между отборите беше много по-малка, отколкото може да си представите, и през дълги периоди от време ми се струваше, че Шотландия е изключителна. Те се опитаха да играят твърде много ръгби твърде рано и платиха цената за това, като загубиха позиция на терена, което от своя страна позволи на Франция да отбележи две попадения през първите 12 минути.

След това смятам, че Шотландия изигра тактически изключителен ръгби, който постави Франция на заден план, като много добре променяше дължината и посоката на подаванията си. В продължение на повече от 20 минути те накараха Франция да преследва сенки и си помислих, че точно преди полувремето французите изглеждаха наистина уморени и бяха в състояние да се предадат. Но ако не вкараш попадение, то е без значение, а тези два пропуснати шанса в петте минути преди почивката се оказаха фатални.

Но този период също така показа колко зряла страна е Франция. Те не се паникьосаха, останаха търпеливи и когато смятаха, че има шанс да обърнат топката, действаха. Ако бях на мястото на треньора на Франция Фабиен Галти, щях да съм много доволен, че моите играчи поемат отговорност и толкова често избират правилните варианти.

Невъзможността на Шотландия да реализира шансовете си и търпението на Франция в защита – и особено около пробивите – в крайна сметка решиха този мач. Франция имаше късмет преди полувремето, но когато в 39-ата минута Шотландия получи тъч в средата на терена,пропиля го и гостите отбелязаха въгъла чрез Гаел Фику.

Той отблъсна Али Прайс за това попадение, а убийственият резултат в началото на второто полувреме също беше дело на Прайс, който беше изолиран на 22-м на Франция, за да предизвика пробив на Джонатан Данти.

Тези попадения промениха резултата на таблото и напълно промениха динамиката на този мач. След това, въпреки абсолютно отличното представяне на Рори Дарк, който според мен беше отличен, Франция успя да се насочи към разбиването на Шотландия с голям ефект, въпреки че беше на грешната страна на статистиката за владеене на топката. Не само есето на Данти дойде от контраатака, но и късният дубъл на Дамиан Пено, който унищожи всякакъв шанс за съживяване на Шотландия.

Франция е най-добрият контраатакуващ отбор в света и мисля, че загубата на всички от първия избор на Шотландия в задната редица се оказа решаваща. Дарк игра добре и от двете страни на топката, но Хейнинг се бореше много, а Магнус Бредбъри не успя да окаже голямо влияние при пробива.

За пореден път Франция завърши силно в последните 20 минути и явно е на път да спечели първия Голям шлем от 2010 г. насам. Гледайки играта на последните им двама съперници на “ Twickenham“ – Франция пътува до Кардиф след две седмици, преди да приеме Англия в последния кръг на първенството – е трудно да се определи кой ще ги спре.

Мачът на Twickenham не беше на същото ниво като този, поднесен на Murrayfield. Беше много затворен, с по-малко точност при пробивите и повече грешки. Изпълнението на Англия беше непоследователно, което означаваше, че те подаряват твърде много топки.

От психологическа гледна точка Уелс допусна ранна грешка, като даде на Англия началния удар, с което отстъпи територия и инерция от самото начало. Освен това те трудно се справяха с високите топки и бяха превъзхождани при пробивите, при които топката се изнасяше толкова бавно, че играчите им често получаваха топката неподвижно.

Ако дадете на Англия време да се реорганизира след всеки пробив, както направи Уелс, никога няма да успеете да ги накарате да правят грешки в задни позиции. Защитата на Уелс беше ужасно стереотипна и е загубила цялата си динамика, която имаше при Шон Едуардс.

Както в атака, където никога не бяха в готовност да излязат напред, така и в защита, където нежеланието им да изнасят топката приканваше Англия да ги напада, те не успяха да окажат траен натиск върху Англия, а точно това трябва да се направи срещу толкова мощен отбор.

Разбира се, имаше и добри неща, не на последно място работата на полузащитниците. Англия отново прехвърли Хенри Слейд като първи приемник при статичните положения, а Маркъс Смит работеше зад него, докато се опитваше да освободи пространство за Фреди Стюард. За Уелс Дан Биггар също беше отличен, въпреки че едва през второто полувреме успя да накара своите да играят с интензивността и бързината, които трябва да покажат, за да победят Англия.

Като се има предвид, че Уелс изпитваше сериозни затруднения при изнасянето на топката и при пробивите, за мен беше безсмислено, че те чакаха да паднат със 17:0, преди да започнат да играят по-силно и по-бързо в средата на терена, да предизвикват защитата на Англия и да създават пространства.

Това даде резултат и въпреки че Англия се защитаваше добре, Уелс все пак се върна в мача, надви домакините си с три на един трая и играеше с търпение и плавност, които бяха на светлинни години пред това, което показа през първото полувреме. Трябва да призная, че все още съм озадачен от нежеланието им да изритват топката в тъч в защита, което ги държеше затворени в собствената им половина.

Що се отнася до Англия, Еди Джоунс ще бъде притеснен, че през второто полувреме неговият отбор не превърна територията и натиска в по-очевидни възможности за есе. Голям позитив ще бъдат пълните 80 на Маркъс Смит, който атакува линията и вкарва в игра съотборниците си и който за пореден път доказа, че може да печели мачове под напрежение.

Но ако Англия не успее да измисли как да превърне натиска в точки, тя няма да очаква с нетърпение гостуването на Ирландия, която няма да бъде толкова снизходителна като Уелс, или пътуването в последния ден до „Стад дьо Франс“ – два отбора, чието темпо има потенциала да задава трудни въпроси.