Съдиите трябва да се справят със схватката, както правят с разбиването, за да избегнат скуката като първото полувреме на мача Англия – Уелс

В крайна сметка публиката на “ Twickenham“ получи напрегнат финал на един мач, който беше спечелен от Англия, но който за дълги периоди от време беше разочароващо хаотичен. Отговорност за тази неразбория носят както двата отбора, които допуснаха твърде много непредизвикани грешки, така и съдиите.

От гледна точка на Англия шансът за титлата в „Шестте нации“ все още е малък и ако не се вземат предвид катастрофалните последни 10 минути на Murrayfield, тя щеше да бъде непобедена в четвъртия кръг на турнира. От друга страна, тази победа можеше и вероятно трябваше да бъде постигната много по-рано, когато те поведоха със 17:0 през второто полувреме, и все още има нужда от много подобрения, за да достигнат нивото на представяне на Франция.

От гледна точка на Уелс това беше възхитителен отговор, но е разочароващо, че им отне толкова дълго време да намерят своята плавност в атака. В крайна сметка не им стигна времето да догонят съперниците си и фактът, че надделяха над Англия с три есета на едно, няма да е от голяма полза. Загубата ги оставя да се борят да не завършат на пето място, след като миналата година спечелиха титлата.

За баланс е редно да отчетем, че имаше няколко добри изпълнения от страна на английските играчи. Алекс Домбранд би бил моят играч на мача, а той направи много повече от това да отбележи единствения трай на Англия. Маро Итоже беше обичайно работлив, а полузащитниците Хари Рандал и Маркъс Смит направиха крачка напред като тестова двойка, като успяха да внесат повече скорост в играта на Англия, когато им беше предоставено прилично владение на топката.

За Уелс се отличи Алекс Кътбърт, който изглеждаше като най-силния нападател на терена. Дан Биггар поддържаше съпротивата на своя отбор през първото полувреме и даде началото на завръщането им през второто. Тейн Башам изигра поредния си стабилен мач, а Таулупе Фалетау бе забележителен, като се има предвид, че току-що се бе завърнал след контузия.

Второто полувреме беше в общи линии много прилично зрелище, през което бяха отбелязани четири есета. От друга страна, 80-минутният мач всъщност се игра 101 минути. Дори и да се отчете фактът, че имаше две дълги почивки заради контузии, имаше и други дълги периоди на бездействие, които помрачиха зрелището, включително и едно вяло първо полувреме, което не допринесе за популяризирането на ръгбито сред всички, освен сред най-запалените му привърженици.

Ако искате, можете да отхвърлите изложеното по-долу като изолиран пример или, ако сте честни, можете да признаете, че това, което описвам, се случва твърде често и отблъсква потенциалните любители на ръгбито.

Две схватки отнеха шест минути, включително една, която отне почти три минути от наказанието на Liam William. Това, което направи ситуацията още по-неприятна, беше, че в някои области съдията Майк Адамсън беше възхитително рязък в прилагането на закона. Ако беше отсъждал схватките по същия начин, по който отсъждаше разбиването, щяха да ни бъдат спестени безкрайните забавяния, а повторните извършители щяха да получават жълти картони.

Не е работа на съдията да съветва играчите как да се справят със схватките. Той не само няма право да го прави, но и инструкции като „искам баланс“, „стой долу“ и „дръж тежестта си назад“ нямат общоприето определение и могат да означават нещо различно за всеки играч от двете предни редици.

В нито един друг аспект на играта съдиите не смятат, че имат право да дават наставления, а играчите знаят какво трябва да правят, без да им се казва. Работата на съдията е да прилага закона и играта щеше да е по-добра, ако той правеше това в схватката.

Баналният и лицемерен отговор от страна на съдиите е „никой съдия никога не руши схватка“. Не, но и никой играч няма свирка и не е на терена, за да прилага закона. Някои съдии твърдят, че ако подхождат по-строго, схватките никога няма да бъдат завършвани.

Е, в този мач, при мекия подход, имаше осем схватки в мача и само три от тях бяха успешни. Близо 65% от скръмовете не бяха завършени, така че колко по-лошо може да бъде? В крайна сметка, и вероятно много по-бързо, отколкото си мислите, играчите щяха да разберат посланието и като по чудо щяхте да видите, че през цялото време са можели да спазват законите.

Когато имате нови закони, като експеримента 50:22, е подигравка с тяхната позитивност, ако след това допуснете ненужно и необяснимо прекъсване на играта. Цялата линия на Уелс и английският хукър Джейми Джордж бяха готови за хвърляне, само за да може Адамсън да даде на нападателите на домакините две минути за съвещание и почивка за вода.

Последните трябва да бъдат надлежно регламентирани. Във футбола почивките за напитки бяха санкционирани за по една минута във всяко полувреме, а в крикета се разрешава по една на всеки час. Ръгбито трябва да направи подобно нещо, защото случайният начин, по който те изглежда се случват, става глупав.