Шести кръг: Leeds 16-40 Castleford
Rhinos продължават с лошия старт на сезон 2022

Greg Eden от Castleford вкарва първия от двата си трая в Leeds в Challenge Cup.

Все някога ще настъпи краят на тази криза за Лийдс. Единственият проблем за “ Rhinos“ и следващия им старши треньор е, че този момент не се вижда на хоризонта. Challenge Cup беше обявен като отдушник от трудностите им в Super League, но до края на мача тук се появи тревожно усещане, подобно на много неща, които сме виждали от един от най-известните клубове в Ръгби лигата през 2022 г.

Всички идеи на Лийдс за подготовка на четвъртфинално съперничество с Hull KR бяха почти невъзможни още на полувремето, тъй като отбранителните слабости, които преследваха Rhinos този сезон, бяха брутално разкрити.

Лийдс видимо се отклони от темпото през първото полувреме, в което допусна 28 точки без отговор, но пък “ Tigers “ бяха в най-добрата си форма в атака.

Петте им есета бяха комбинация от клинични завършвания, като това на Liam Watts, което доведе до есето на Gareth O’Brien, и поредица от ужасяващи грешки в защита от страна на Rhinos. Отново и отново те пропускаха да се справят, като пример за това бе откриващата атака, която доведе до това Джейк Труман да отбележи

„Основните проблеми ще отнемат известно време, за да бъдат решени“, каза Джейми Джоунс-Бучанан, техният временен треньор. „Някои от проблемите са обичайни, други са културни, а някои играчи не са били подлагани достатъчно на изпитания.“

Това е унищожително обвинение от един от най-уважаваните играчи на Лийдс, който почти сигурно ще продължи да бъде начело за петъчното гостуване на Сейнт Хелънс, тъй като “ Rhinos“ търсят заместник на Ричард Агар, след като той напусна в понеделник.

Jake Mamo и O’Brien преминаха след Trueman и дори при 16-0, мачът се чувстваше почти непосилен за Rhinos, въпреки че срещата беше едва в 30-тата мин.

След това развръзката не подлежеше на съмнение в решаващите няколко минути преди полувремето. Брад Дуайър от Лийдс беше изгонен за 10 мин, а Castleford вкараха още две попадения с помощта на Джордан Търнър и Джордж Лоулър, за да направят резултата 28:0.

„Що се отнася до първите полувремена, ние бяхме изключителни“, заяви треньорът на “ Tigers “ Лий Радфорд. След трудното начало на сезона последните изяви на Касълфорд подсказваха, че могат да се подобрят преди Лийдс, и този следобед безмилостно подчертаха това.

Есетата на Рийз Мартин и Лиъм Сътклиф след подновяването на играта за кратко даде надежда на Лийдс, но тя бе потушена, когато Грег Идън пресече нескопосан пас на Ейдън Сезер, за да върне контрола на Тигрите.

Мартин вкара отново, но тогава вече беше твърде късно за някакви късни драми, особено като се имат предвид слабостите, които видимо тегнат над Лийдс. По подобаващ начин Касълфорд допълни резултата с второто попадение на Еден и тогава почти всички привърженици на Лийдс вече се бяха отправили към дома.

В другите съботни срещи носителите на титлата „Сейнт Хелънс“ преодоляха съпротивата на изпадналите в Чемпиъншип „Уайтхейвън“ и спечелиха с 46:4. Шампионите имаха няколко неспокойни моменти в ранните етапи, но тяхната изключителна физическа подготовка и финес в крайна сметка се оказаха твърде много за домакините, тъй като преживяха с осем различни гол майстора.

Catalans бяха притиснати докрай от темпераментния Featherstone в Перпинян и не допуснаха проблеми, за да си осигурят място на четвъртфиналите с трудна победа с 27:14. Есета в последните 20 минути на Тайрон Мей и Том Дейвис спестиха на “ Dragons“ неприятни изненади срещу издръжливия и устойчив отбор на Rovers.

Hull KR спечелиха мястото си в следващия кръг чрез трудна победа с 24:18 над Leigh Centurions. Вицешампионите от Уембли през 2015 г. се нуждаеха от вдъхновението на халфа Майки Люис, за да обърнат резултата в своя полза, след като Leigh доминираха през първите 20 минути.

Майсторската класа на Джейк Конър и хеттрикът на Конър Уайн помогнаха на FC Hull да се класира за осми пореден път на осминафиналите след триумф с 58:12 на терена на Sheffield Eagles от Чемпиъншип.