Срещата завърши 24:24 в края на допълнителното време, а пропуските на Конър Мъри и Бен Хийли доведоха до класиране на Тулуза на полуфинал

Тулуза печели с 4:2 при дузпите

Антоан Дюпон изведе Тулуза до полуфиналите на Купата на шампионите с драматична победа над Мюнстер с изпълнение на дузпи.

Дюпон реализира и двата си удара от бялата точка, а Томас Рамос и Ромен Нтамак също вкараха, като френският отбор удържа нервите си и спечели решителния мач с 4:2. Неуспешният опит на Бен Хийли от 10-метровата линия в крайна сметка донесе победата на носителя на титлата Тулуза, след като двата отбора не можаха да се разделят в продължение на 100 минути ръгби.

За първи път в европейски мач се стигна до изпълнение на дузпи, след като през 2009 г. Лестър победи Кардиф на полуфинала за купата „Хайнекен“. Оттогава обаче правилата бяха променени, като трима номинирани играчи се опитаха да изпълнят по два удара по терена.

Това със сигурност е драматичен, макар и рядък, начин за решаване на мач. И имаше гладиаторско усещане, когато Конор Мъри, някогашният водещ полузащитник на Европа, нанесе първия удар, последван от неговия узурпатор – настоящият световен играч на годината Дюпон, който закова своя. Публиката на „Мънстър“ остана безмълвна, както е обичайно, въпреки че резервата Хийли пропусна първия си опит, а Томас Рамос вкара своя.

Джоуи Карбери задържа отбора си в играта само за да може Нтамак да изведе Тулуза напред. Мъри не успя да се разпише от 10 метра и когато Дюпон изпълни втория си удар, всички погледи се насочиха към Хийли, който изживя труден следобед на терена, след като пропусна далечен удар, за да спечели мача в нормалното време. Историята се повтори и Munster бяха елиминирани.

Старши треньорът на “ Мънстър“ Йохан Ванн Граан, който през следващия сезон отива в Бат, беше видимо разстроен, когато говори пред медиите след драматичния финал. 42-годишният южноафриканец заяви: „Невероятно горд съм. Мисля, че днешният ден е това, което представлява ръгбито на Мънстър. Да загубим по този начин, за съжаление, това са правилата… някой трябва да пропусне. Това беше един от най-добрите ръгби мачове, в които някога съм участвал“.

След това той сравни преживяването с времето, когато е бил част от щаба на Южна Африка по време на Световната купа по ръгби през 2015 г. Тогава те загубиха място на финала от Нова Зеландия. „Казвах на съпругата си, че това е като полуфинала за Световната купа с Южна Африка през 2015 г., когато загубихме с 20:18 от All Blacks и това усещане беше, че нашите играчи дадоха всичко от себе си, ръководният персонал и хората от Мънстър дадоха всичко от себе си. Мисля, че всички, свързани с ръгбито на Мънстър, трябва да са невероятно горди с 23-те момчета, които се изправиха и се бориха днес.“

Стадион “ Авива“ не е чужд на пеенето на Fields of Athenry, тъй като е популярен сред феновете на ирландските ръгби и футболни отбори, но имаше опасения, че легендарният „16-ти човек“ на Мънстър ще бъде заглушен поради това, че Ед Шийрън превзе дома на провинцията Thomond Park за концертите в четвъртък и петък вечер. И все пак публиката беше също толкова темпераментна, колкото и тази, с която се сблъска Екзитър в мача от 16-тина финалите преди няколко седмици.

Въпреки очевидната страст на публиката, играчите на Тулуза изглежда се забавляваха с Дюпон, който изглеждаше непринудено в загрявката, носейки чифт секси розови бутонки, които по-късно смени с бели за мача. Може би лежерният подход на Тулуза се прокрадваше в играта им на моменти, въпреки че на моменти изглеждаха на висота.

Усещането, че Мънстър ще се изправи срещу него, си пролича от празничните ревове, идващи от публиката, когато те си осигуриха ранен пробив. Нервната енергия обаче се превърна в радост, когато домакините откриха резултата чрез високо оценения 21-годишен флангови играч Алекс Кенделен.

Най-силната радост през първото полувреме беше запазена за 34-годишното крило Кийт Ерлс. Виждайки как Тулуза притиска Мънстър, а след това повежда с 14:7, Ерлс отбеляза в 38-ата минута и даде равенство на провинцията на полувремето.

Минути след почивката тази игра отново се наклони и роденият в Англия халф Майк Хейли беше в отлична форма, справяйки се с неструктурираната атака на Тулуза, а стадион „Авива“ се разтресе, когато премина линията в 43-ата минута. Карбери обърна резултата до 21:14.

Въпреки че Тулуза остана с човек по-малко, след като на Рори Арнолд бе показан жълт цвят, французите се върнаха в играта.

Изглежда, че някои от резервите на Мънстър са направили обрат в играта си. Само миг след като спаси отбелязването на есе, капитанът О’Махони беше заменен от Мъри, който малко по-рано замени Крейг Кейси.

12 минути преди края на мача резултатът се свеждаше до три точки. След това, само пет минути преди края, наказателен удар от схватка позволи на Рамос да изравни резултата до 24 точки за всеки. Изглеждаше, че Мънстър ще успее да се справи в края, тъй като им бе отсъдена дузпа при последното разиграване в мача. Резервата Хийли трябваше да изпълни удар от 56 метра, но въпреки че можеше да направи чудовищен удар, пропусна.

Първият период от допълнителното време беше много оспорван. Мъри се завърна на игралното поле, докато крилото Саймън Зибо беше изваден за преглед на травма на главата. След като Мънстър спечелиха територия в края на мача чрез лайн-аут, Хийли пропусна дроп- гол, което изпрати мача в дузпи. Хийли отново остана съкрушен, но 16-ият човек отново намери своя глас, за да утеши любимия си Мънстър. Ван Граан обобщи чувствата: „Тежкото е, че играхме страхотно ръгби, можехме да го спечелим в последното разиграване на мача, имахме една-две възможности, но вече ги няма. Сутринта слънцето ще изгрее отново.“