При положение че мачовете редовно продължават почти два часа, компетентните органи трябва да сложат край на забавянето на играта – преди феновете да са си тръгнали

Преди малко повече от година в. „Телеграф спорт“ описа абсурдността на продължителните мачове по ръгби. В днешно време мачовете от Gallagher Premiership, които би трябвало да траят 80 минути плюс полувремето, се бавят и отнемат около два часа; мач, който започва в 15:00 ч., няма да приключи преди 17:00 ч. В една лига, която страда от намаляваща посещаемост и отчаяно се опитва да привлече нови зрители, това е почти камикадзе.

Причините за това са много; най-неприятната, разбира се, са непрестанните прекъсвания от страна на телевизионния съдия на мача. Ако обаче сте убедени, че всемогъществото на ТМО е от полза за спорта – необходимо зло за взимане на правилни решения – тогава има много други причини да станете нетърпеливи от пешеходния характер на съвременния ръгби мач.

През миналия сезон – а и през много преди това – бич бяха носачите на вода, които се появяваха на терена, когато им хрумнеше, забавяха още повече неизбежните забавяния или, което е още по-лошо, действително пречеха на играта. Това достигна критична точка и трябваше да се направи нещо.

В стремежа си да се справят с тези проблеми с носачите на вода, ръководителите на ръгбито решиха в безкрайната си мъдрост да въведат почивка за вода на всяко полувреме. На теория това е добра идея, но трябва да се прояви здрав разум. Например в Глостър през първия уикенд на сезона, след 15 минути от мача срещу Wasps, при равенство в резултата 0:0 и продължително прекъсване заради контузия в началото на полувремето, беше обявена почивка за вода. Беше 20 градуса. И това беше чиста лудост. За съжаление, това не беше аномалия.

Играчите имат различни възможности да си налеят вода, които не забавят допълнително играта: например при отбелязване на есе, при контузия или прекъсване от страна на ТМО. Това е моментът за прекъсване на водата. Това са внимателно подготвени елитни спортисти, които работят в среда с високи постижения, и е очевидно, че е необходимо да поддържат високи нива на хидратация, но понастоящем ръгбито не е намерило подходящо решение за това. Нахлуването на носачите с вода – като колония от пчели при всяко спиране – беше катастрофа; но сегашното решение, когато здравият разум се движи нанякъде, не е много по-добро.

Оплакването от водата може да изглежда незначително на фона на общия ръгби пейзаж, незначително петно върху спорт с много по-сериозни проблеми, но то е симптоматично за лутането и мъглявото мислене в ръгбито. Продуктът на терена в мачовете от Премиършип през изминалия уикенд беше толкова добър, колкото нищо друго в лигата не е имало, и въпреки това всички – ръководители, клубове, фенове и медии – знаят, че не са го гледали достатъчно зрители. Това няма да се промени, докато ръгбито не се справи с продължителността на един мач. Тъжно е, че за 18 месеца в това отношение се е променило много малко.