Обясняваме какъв е един от най-разпространените термини в ръгбито – sin-bin

Световната купа по ръгби през 2023 г. няма да бъде предпазена от прояви на недисциплинираност и провинения, но какво точно представлява наказателната скамейка/sin – bin? Ще разгледаме въпроса по-долу.

По същество на играчите се показват жълти картони и те трябва да прекарат десет минути извън терена на наказателната скамейка „sin-bin“, ако извършат различни нарушения, вариращи от груба игра до недисциплинираност и говорене зад гърба на съдията

Наказателната скамейка в тестовите мачове, обикновено представлява място някъде между местата, където по време на игра са разположени екипите на двата отбора и техните резерви.

Два жълти картона, дори ако са за сравнително дребни нарушения като умишлено бутане на топката напред, водят до автоматичен червен картон. Това се случи на Джони Мей, който играеше за Лестър срещу Сарацинс през декември 2017 г. и въпреки че тогава изглеждаше сурово, крилото не беше отстранено.

Ако даден играч получи три жълти картона за груба игра в рамките на един сезон, той бива изправен пред дисциплинарна комисия.

Често може да се види как отбор е предупреден за постоянна груба игра, като например отнемане на топката, когато е под напрежение в защита, а следващият нарушител “ получава картон за отбора“ и е изгонен.

Лоурънс Далаглио и Нийл Бек получиха по десет минути за това при победата на Англия над Нова Зеландия с 15:13 през 2003 г. в Уелингтън, като оставиха отбора си с 13 души, но те се справиха.

Когато жълтите картони се появиха за първи път, те не се наказваха с десет минути ба наказателната скамейка. Бен Кларк, бившият защитник, е първият играч, на когото е показан такъв в международен мач, когато съдията Патрик Томас отсъжда такъв при победата на Англия над Ирландия с 20:8 в Дъблин през 1995 г.

Но Кларк не напусна терена, след като бе признат за виновен за настъпването на Саймън Гьогеган, ирландското крило и съотборник в Бат. В онези дни жълтите картони бяха само предупреждение.

Австралийският център Джеймс Холбек беше първият играч, който получи десетминутно наказание за жълт картон в мача от Трите нации срещу Южна Африка през 1997 г. в Претория.