• Ирландия доминира през първото полувреме, но губи на почивката, след като не успява да реализира есе
  • След почивката играчите на Анди Фарел бележат две бързи попадения и запазват преднината си за заслужена победа

Когато Ирландия победи All Blacks в Дъблин през 2018 г., за да завърши една невероятна година, в която те също така спечелиха Голям шлем на шестте нации, надеждите бяха големи, че хората на Джо Шмидт могат да продължат да се борят за Световната купа.

В крайна сметка тази историческа победа с 16:9 се превърна във връхната точка в кариерата на Шмидт. 12 месеца по-късно отборът му не успява да се справи в Япония, където отпада от Нова Зеландия.

Надеждата на Ирландия след това великолепно представяне е този резултат да се окаже отправна точка за нещо трайно и специално, а не връхната точка на работата на Анди Фарел. Ирландия постигна достойна победа – втора поредна у дома срещу отбор №1 в света и трета от пет гостувания.

Нова Зеландия е в края на дълъг сезон и турне, те загубиха полузащитника си Beauden Barrett заради контузия през първото полувреме и изглеждаха уморени, като през цялото време допускаха нехарактерни грешки при воденето на мача. Ирландия обаче беше блестяща.

Кейлан Дорис спечели наградата за най-добър играч в мача за страхотния си мач в задната формация, но тя можеше да бъде присъдена и на крайния защитник Хюго Кинан, на възродения опорен халф Андрю Портър или на крилото Джеймс Лоу, който беше впечатляващ срещу някогашните си сънародници.

Ирландия се представи отлично. От момента, в който публиката на „Авива“ заглуши новозеландската „хака“ с изпълнение на „Полетата на Атенри“, беше ясно, че няма да се повтори онова кротко представяне от стадиона в Токио, когато отборът, задушен от усмирителната риза на Шмидт, не успя да нанесе нито един удар. Тук Ирландия владееше 61 % от топката, 67 % от територията и упражняваше натиск през цялото време.

Ирландия започна в невероятно темпо, Кийнън и Андрю Конуей привлякоха вниманието, а Джеймисън Гибсън-Парк оправда своя избор, тъй като Нова Зеландия заплашваше само спорадично полето на домакините. Барет намери Уил Джордан с един перфектно преценен кросфийлд, но изгряващата млада звезда на Нова Зеландия беше спряна на линията, както и Джорди Барет, когато топката изскочи от ръцете на атакуващия халф.

Когато Коди Тейлър беше изпратен в 10 мин почивка за висока атака срещу Джонатан Секстън, нивото на шума на стадион „Авива“ се повиши. След това той се вдигна изцяло, когато Лоу отбеляза в ъгъла в средата на първото полувреме въпреки отчаяната борба с последния удар на Джорди Барет. Нещата за Нова Зеландия станаха още по-лоши, когато те загубиха Beauden Barrett след удар в главата.

Ирландия си мислеше, че отбеляза втори трай, когато отличният Ронан Келехер беше задържан на линията и топката беше изскочила към Тадж Фърлонг, който се гмурна от близко разстояние. За Келехер обаче беше отсъдено двойно движение на земята.

Ако това се е сторило сурово на Ирландия, Нова Зеландия посипа раните им със сол, когато Далтън Папали направи чист пробив от върха на линията и подаде на Тейлър, който едва се завърнал на терена след наказание, отбеляза за ALL Blacks

„Не знам как на полувремето падaхме с 10:5“, каза Секстън. Възпитаниците на Фарел запретнаха ръкави и второто полувреме се превърна в вълнуващ трилър.

Келъхер пресече, за да изравни, а след това Дорис направи един превъзходен финт и реализира третия трай на Ирландия. Нова Зеландия бяха увиснали на въжетата, но те винаги са заплаха и когато Джордан пресече, след като беше изведен от Риеко Йоан, късният обрат изглеждаше на карта. Въпреки това Ирландия не можеше да се откаже. Дори след като Секстън се контузи, те продължиха да играят с вяра и целеустременост.

Резервният халф Джоуи Карбери вкара три късни наказателни удара, включително един от средата линията, след като Лоу и Питър О’Махони се бяха обединили за брилянтно открадване на топката. И щеше да е отчайващо жестоко за отбора на Фарел, ако есето на Акира Йоане – в крайна сметка отменено заради пас напред – беше извел гостите напред в края на мача.

Вместо това Ирландия спечели трета дузпа, която Карбери вкара безпощадно, за да подпечата знаменитата победа. Йън Фостър, старши треньорът на „Ол Блекс“, смята, че решението за Йоане е било сурово, но не оспорва общия резултат.

„Със сигурност го видях по различен начин, но това е животът“, каза той. „Ясно е, че то [подаването напред] беше много незначително. [Но] нямаме извинения, като казваме, че това не беше мач за Световната купа. Искаме да печелим всеки мач. Понякога просто трябва да приемеш, че си вторият най-добър в мача.“

Секстън, който ще навърши 38 години до следващата Световна купа, заяви, че се надява това да е началото на нещо специално. „Вече определихме това като началото на двугодишно пътуване“, каза той. „Ако това е нашият връх, това не е добре за никого. Мисля, че има място за подобрение.“